Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde 22, 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde Sahne İstanbul, çocuklara yönelik atölyeler yapacak.

15 Ağustos 2016 Pazartesi, 10:52

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde 22, 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde Sahne İstanbul, çocuklara yönelik atölyeler yapacak. Bach, Mozart ve Çaykovski müzikleri ve temsil ettikleri dönemi kapsayan eğlenceli ve eğitici üç farklı atölye çalışmasında çocuklar multidisipliner bir anlayışla müzik yapacak. 22 Ağustos’ta “Ahh Bach”, 23 Ağustos’ta “Uyu Artık Mozart” ve 24 Ağustos’ta “Tchaikovsky… Oyun Zamanı” gerçekleştirilecek atölyelerden.

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde yapılacak çocuklara yönelik atölyeler Sahne İstanbul tarafından planlanmış. Festival kapsamındaki atölyelerde Bach, Mozart ve Çaykovski müzikleri ve temsil ettikleri dönemi kapsayan eğlenceli ve eğitici üç farklı atölye çalışması yapılıyor.

Sahne İstanbul adına görüşlerini aldığımız Yaratıcı Drama Lideri ve Sahne İstanbul Kurucu Ortağı Ayfer Artaç, çocukların yaratıcılıklarını ortaya koymalarını, her müziğin bir hikâyesi olduğunu ve oyun oynayarak öğrenmelerini üç temel prensip olarak ele aldıklarından bahsediyor ve ekliyor: “Çocukların her atölyede 2 saat boyunca, multidisipliner bir anlayışla müzik yapmalarını, dans etmelerini, yaratıcı drama çalışmalarını, el becerilerini kullanmalarını (maske yapımı, fimo hamuru ile karakter yaratmak, boyama çalışmaları) öykü oluşturmalarını, özel olarak tasarlanmış bir kurgu ile iç içe geçmiş bir interaktif öğrenme/eğlenme süreci ile karşılaşıyor.”

Artaç, etkinliği yapmalarındaki amaçlarını ise şu şekilde özetliyor: “Yetişkin dünyasında iyi bir konser dinleyicisi/izleyicisi olmak, klasik müziği sevmek, bestecileri ve yorumcuları tanımak/anlamak için çocukları ne kadar erken yaşta klasik müzikle tanıştırır ve buluşturursanız mesafe o kadar azalır. Aslında erken yaşlarda çocukların klasik müzikle aralarında bir mesafe yok. O mesafe sosyal yaşantı, kültürel yapılanma, eğitim ortamı süreçlerinde önyargıya dönüşecek kadar artıyor. Bu atölyelerle çocukların klasik müzikle ve hedeflenen bestecilerle atölyelerin akışkanlığı içersinde doğal bir şekilde buluşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Klasik müziği; entelektüel bir birey olmaları yolunda dayatılmış bir kavram olarak algılamaları yerine, erken yaşta içsel bir ön buluşma ile sempatilerini arttırmayı hedefliyoruz.”

Artaç, daha önce yaptıkları etkinliklerle ilgili izlenimlerini ve deneyimlerini ise şöyle açıklıyor:

“Etkinliklerde çocukları Barok, Klasik, Romantik Dönem ve önemli temsilcileri ile buluşturmak için bir kurgu oluşturuyoruz. Hedeflenen dönemi ve bestecileri, yaşantıları ve müzik anlayışları ile ortaya koyarken bir yandan da o döneme veya müziğe çocukların kendi ham halleriyle ve yaratıcı çözümlerle dahil olabilecekleri bir kurgu oluşturuluyor. Drama çalışmaları, el becerileri, karakter yaratma çalışmaları, müzik hep bu kurgunun bir parçası… Örnek verecek olursak ‘Süsün ve abartının etkili olduğu bir dönemde baloya gidecekleri maskeyi kendilerinin hazırladıkları ve içeri kendi seçtikleri müzikle girdikleri, balodakilerle nasıl konuşacaklarını canlandırdıkları, arkadaşları Bach’ın evde 20 çocuk olduğu için erken dönmesi gerektiği’ gibi öğelerle süslenmiş bir kurgu… Sahne İstanbul olarak 2010’dan beri bu spesifik alanda çalışıyoruz. Çocukları klasik müzikle buluşturmak için atölyeler, müzikaller, yaratıcı drama çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Özel okullarla işbirliği yaparak çocukların Klasik müzikle buluşmalarını sağlıyor ve drama, dans müzik alanında birleştirilmiş eğitimler veriyoruz. Bu yıl Hollanda’da yaşayan genç besteci Meriç Artaç’ın aramıza katılması ile çocuklara yönelik karakter müziği oluşturma başlığını da atölye çalışmalarına eklemiş olduk. Bu yolla çocukların sadece klasik müzikle tanışma ve buluşma hedefine ilave olarak öykülerini oluşturdukları bestecilere kendi ürettikleri seslerle katılabildikleri atölye çalışmalarını da başlattık.”

Çocuklar için klasik müzik buluşmalarını özel bir başlık olarak tutmamak ve onları doğal bir şekilde bu alana sokmak gerektiğine inandıklarını söyleyen Artaç, “Bir şeyi sevdirmeye çalıştığınızda mesafeler artıyor. Bu atölyelerle biz çocukları sadece buluşturuyoruz, içselleşmesi için ortam hazırlıyoruz ve çocukların 5 duyuları ile sürece katılmalarını sağlıyoruz. Klasik müziğin gücü zaten onların küçük kalplerini hemen yakalıyor” diyor.
22 Ağustos’ta “Ahh Bach”, 23 Ağustos’ta “Uyu Artık Mozart” ve 24 Ağustos’ta “Tchaikovsky… Oyun Zamanı” Sahne İstanbul’un gerçekleştireceği atölyelerden. Atölyelerin başlama saati ise 13.30.

Sahne İstanbul hakkında
Sahne İstanbul, çoklu sanat atölyeleri yolu ile çocukları farklı sanat disiplinleri ile tanıştıran bir oluşum. Sanata duyarlı, araştıran, sorgulayan, yaratıcı ve özgür düşünceli bireylerin yetişmesi için sanatın tüm araçlarını kullanmayı hedefleyen programlar ve atölyeler hazırlayan bir sanat kurumu. Çocukları klasik müzikle buluşturmak ve mesafeyi yakınlaştırmak için birleştirilmiş sanat eğitimleri programını geliştirmiş ve özel okullarla işbirliği yaparak klasik müzik altyapılı çocuk müzikalleri projesinde 6. yılını tamamlamış. Sahne İstanbul’un atölye tasarımcıları, Sahne İstanbul Gösteri Sanatları Eğitim Merkezi ile çocuklara klasik müziği sevdirmek amaçlı Çocuk Müzikalleri serisini başlatan, halen senaryo, iletişim ve yaratıcı drama eğitimleri vermeye devam eden ve bunun yanı sıra çocuk oyun yazarlığı da yapan Yaratıcı Drama Lideri/ Sahne İstanbul Kurucu Ortağı Ayfer Artaç ve master derecesini Rotterdam Codart Konservatuvarı’nda onur ödülüyle bitiren, Gaudeamus Çağdaş Müzik Festivali’ne ülke bazında en iyi mezun olmuş 6 genç besteciden biri olarak davet edilen ve 2014 yılında yazdığı Kayra isimli opera bu festival kapsamında seslendirilen uluslararası besteci Meriç Artaç.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz