Paris'te Halep'e destek gösterisi

15 Aralık 2016 Perşembe, 11:46
Paris'te Halep'e destek gösterisi

Suriye’nin Halep kentinin doğusunda kuşatma altındaki sivil halka yönelik saldırılar, Fransa’nın başkenti Paris’te protesto edildi.
Bazı sivil toplum örgütlerinin girişimiyle Pompidou Sanat Merkezi yakınında düzenlenen gösteriye, yüzlerce birey katıldı.
Gösteriye katılanların bir bölümü, saldırılarda ölenlerin anısına mum yaktı. Yine fazla sayıda birey, Esed rejimi ve müttefiklerinin kanlı saldırılarına dikkati sürüklemek için kırmızı renkte elbise ve objelerle protestoya katıldı.
Esed rejimi ve onu destekleyen ülkeler aleyhine slogan atan gruptakilerin bir bölümü, Suriye bayrakları ile “Halep’i kurtaralım”, “Halep’te ateşkesi sağlayalım” yazılı pankartlar taşıdı.
Uluslararası Bağışlama Örgütü Fransa Şubesi Başkan Yardımcısı Cecile Coudriou, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Halep’te yaşananlar karşısında yaşadığımız infial duygusunu gösterebilmek ve Suriye’de sivillerin korunmasını temin etmek için seferber olmalıyız.” dedi.
“OLUP BİTEN ARTIK İNSANLIĞIN VE MANTIĞIN DIŞINDA”
Katılımcılardan Fransız yazar Raphael Glucksmann, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep halkının bütün insanlığın gözleri önünde can verdiğini söyledi.
İnsanlığın, günün 24 saati Halep’te sivillerin katledilmesine şahitlik ettiğini vurgulayan Glucksmann, “Orada olup biten artık insanlığın ve mantığın dıştan.” ifadesini kullandı.
Naha adlı bir Suriyeli de Halep’te sivillerin katledilmesini milletlerarası camianın sadece seyrettiğini savundu.
Hiç kimsenin maddesel adım atmadığını, yardım için harekete geçmediğini öne süren Naha, “Suriye’deki durum afet. Bilhassa Halep’te halk müziği adete tuzağa düşürüldü, hiçbir yere hareket edemiyorlar ve yalnızca ölümlerini bekliyor. Hiç kimse bu duruma müdahale etmiyor. Halep’te olup biten uluslararası insan hakları ilkelerine tutarsız.” değerlendirmesinde bulundu.
Valerie isimli bir Fransız ise kendisini çaresiz hissettiği için bu eyleme katıldığını anlattı.
Bir şeyler yapma gereksinimi duyduğunu dile getiren Valerie, “Ben oturup, insanların bazı çılgın takıntılı diktatörler yüzünden ölmesini evimde seyredemezdim. En azından buraya gelmeyi seçim ettim.” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz