Hekime 15 Temmuz sorusu

ÖSYM, sınava giren adaylardan ‘Darbeye kalkışanların yaptıkları eylemin ceza yasalarına göre değerlendirilmesini’ istedi.

17 Aralık 2016 Cumartesi, 12:42

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 3 Aralık Cumartesi günü İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı 2. dönem sınavı yapıldı. Sınavda, adaylara 15 Temmuz kanlı darbe girişimi ile ilgili bir sorunun sorulması dikkat çekti. Soruda, sınava giren adaylara “Darbeye kalkışanların yaptıkları eylemin ceza yasalarına göre değerlendirilmesi” istendi. Sınav sonunda, söz konusu sorunun ne işyeri hekimliği ne iş güvenliği ile bir ilgisinin olmadığını belirten adaylar, sınavın bilgi ölçmekten öte bir amacın izini taşıyor kaygısının uyandığını dile getirdiler.

İşte o soru

Sınavda sorulan soru şöyle: “Sınavda ön açıklama olarak ‘5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesinde yer alan ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir’ denildi. Ardından 15 Temmuz darbe girişiminde, aktif rol alan bir kişinin Türk hukukunun temel ilkelerine göre sorumluluğu soruldu. Sorunun şıklarında ‘Bu suçun amirin emriyle işlenmiş olması halinde sorumluluğu yoktur’, ‘Hükmü bilmemesi onu sorumluluktan kurtarır’, ‘Hükmü bilmediğini ileri sürse dahi ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz’ seçenekleri verildi. Bu ifadelerin hangilerinin doğru olduğu soruldu.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz