Avustralya’da Nurofen’e rekor ceza

Nurofen üreticisi Reckitt Benckiser, müşterileri yanılttığı gerekçesiyle, Avustralya’da 4,4 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Şimdiye kadar verilen en yüksek kurumsal ceza olduğu söylenen bu cezanın sebebi ise şoke etti.

18 Aralık 2016 Pazar, 13:26

Nurofen Sırt Ağrısı, Nurofen Periyod Ağrı, Nurofen Migren Ağrısı ve Nurofen Gerilim Baş ağrısı ilaçlarının aslında aynı ilaçlar olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle üretici Reckitt Benckiser’e tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle rekor ceza kesildi ve firma 4,4 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

BBC’nin haberine göre her bir ürün aynı etkin madde olan, 324 mg ibuprofen lisin içeriyordu. Bu nedenle Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) firma için rekor bir ceza kesti.

İLGİLİ HABERErkekte meme büyüten ilaç davalık oldu!

Bu senenin başlarında Reckitt Benckiser, ürünlerinden biri olan Nurofen Express’in reklamını kaldırttı. Reklam, kapsüllerin direkt olarak baş bölümündeki kasları hedef aldığını iddia ediyordu. Şirket reklamın yeniden yayınlanmayacağını, çünkü reklamın yanlış yönlendirme yaptığını kabul etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz