Dinçyürek: "Elektrik santrallerinin bacalarına halen daha filtre takılmadı"

18 Aralık 2016 Pazar, 11:41
Dinçyürek: "Sağlıkta hastanın merkeze alınmadığı bir sistem kurulamaz"

Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek konuşmasına Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Dairesi’nin güzel hizmetler verdiğini ve vermeye de devam etmesini can atarak başladı.

Dinçyürek, hükümeti çevre için atılmış en kayda değer adım olan KYOTO protokolünü dikkate almaması nedeniyle  eleştirdi.

Baca gazlarının kesintisiz ve kesintisiz ölçümünün yapılmasının ve bunun Çevre Dairesi kadar açıklanmasının kendilerinin başlattığı bir uygulama olduğunu anımsatan Dinçyürek, ilgili dairenin 1.5 yıldan beri hangi gerekçelerle kontrol yapmadığını sordu.

Kıb-Tek konusunda geçmişte mücadele verdiklerini ve kurumun bütçesini 3 kez Bakanlar Kurulu’ndan geri çevirdiklerini kaydeden Dinçyürek, Kıb-Tek yönetim kurulu ve genel müdürün ‘biz bacaya filtre takmayacağız’ biçiminde açıklama yaptığını, bunun iyi idare yasası kapsamında kabahat olduğunu söyledi.

İlgili dairenin 8 aydan beri yapmadığı denetimleri gerçekleştirmesini de isteyen Dinçyürek, Kalecik’teki santrallara hala filtre takılmamasının kabul edilemeyeceğini, yapılan hata ve ihlallerin mazareti olamayacağını savundu.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ‘Gaminiler’ konusundaki uygulamalarını da eleştiren Dinçyürek, Ataoğlu’na üzerinden 1.5 sene geçmesine karşın Kalecik’te Aksa’ya neden ‘gömme ve aydınlatma işlemi’ yaptırılmadığını sordu.

Kalkanlı çöplüğü konusuna da değinen Dinçyürek, geçmişte çevre faciası yaşanan çöplüğü kapattıklarını anlattı, Ataoğlu’ndan konuyla ilgili yorumlama yapmasını istedi.

Katı atık konusunda bilimsel çalışmalara gereksinim olduğunu ifade eden Dinçyürek, taş ocakları konusunda da bakanlık ve ilgili dairenin suskun kalmasının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Kendisinin hükümete yardım verdiğini açıklayan Dinçyürek, karşılığında gereğinin yapılmasını talep ettiğini kaydetti.

Yatırım için verilen bazı arazilerin turizm yatırım alanı bildiri edilmeden, meclisten yasası çıkarılmadan ve bunların emirname alanı içinde iken verildiğini savunan Dinçyürek, yapılan uygulamaları eleştirdi.

Dinçyürek, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun ‘çifte standart’ uygulamaları yaptığını da söyledi. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz