Epilasyondan önce bunu yaptırıyor musunuz?

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Gaye Sarıkan, epilasyon yaptırmak isteyenleri uyarıyor: Güzellik merkezine gitmeden önce doktora gidin ya da klinikte cilt sağlığı ile ilgili bir personelin olmasına dikkat edin.

18 Aralık 2016 Pazar, 13:27

Bir güzellik uygulaması olan epilasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Uygulamayı yaptıracağınız klinikte bir sağlık çalışanının mutlaka olması gerektiğini belirten Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dermatolog Dr. Gaye Sarıkan, eğer yaptıracağınız gün cildinizde açık yara, uçuk, egzama atağı gibi sorunlar varsa işlemi erteleyin diyor.

İzmir’deki Özel Hera Derma Polikliniği Cildiye Uzmanı Dr. Gaye Sarıkan, epilasyon öncesi yapılacak muayene ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi. Daha önce sağlık personelinin dikkati sayesinde iki danışana kanser riski açısından yaklaşıldığını ve gereken üniversite merkezine yönlendirildiğini belirten Dr. Sarıkan, şu uyarılarda bulundu.

Deri hastalıkları çok çeşitli olduğundan, sadece deri yüzeyindeki oluşumlar; benler, egzamanlar, sedef veya benzeri hastalıklar dışında, başka uzmanlık alanlarını ilgilendiren konular deride farklı belirtiler verebilir. Kıllanma artışı, adet düzensizliği, kilo alma, saçlarda dökülme, deri yağlanmasının artması, kadın danışanın kist veya diğer hormonal sorunları olduğu anlamına gelebilir.

Epilasyonun dikkatli uygulanması gereğini vurgulayan Uzm. Dr. Sarıkan, açık yara, uçuk veya diğer deri infeksiyonları olan bir kişiye epilasyon o gün için yapılmamalıdır. Böyle bir durumda zaten bir ışık kaynağı olan lazer nedeniyle enfeksiyon yayılabilir.

Kadının kılları kalınsa ve normaldan fazla sıksa yine kadın danışanda hormonal problemlerin araştırılması yerinde olacaktır. Yöresel özellik nedeniyle kılları fazla olan kişiler, epilasyon lazer uygulamalarına iyi yanıtlar alabilirler. Önemli olan klinikte hem sağlık personelinin olması hem de birden fazla teknolojisi farklı cihazların bulunması, kıl tedavilerinde daha başarıları sonuçlar almayı mümkün kılmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz