GİAD: "Kalkınma Bankası'nın bilanço aklanması yasaya uygun değil"

18 Aralık 2016 Pazar, 13:10
GİAD: "Kalkınma Bankası'nın bilanço aklanması yasaya uygun değil"

Genç Iş Adamları Deneği (GİAD), KKTC Yeniden Yapılanma Bankası’nın genel kurullarının ve bilanço aklanmasının yasaya uygun şekilde yapılmadığını savundu ve bunun GİAD’ı endişeye sevk ettiğini belirtti.

Bankanın kaynaklarının iş insanlarının ülke ekonomisine katkı maddesi koyması suretiyle, topluma fayda sağlanması maksadıyla kullanılması gerektiğini vurgulayan GİAD, bu kaynakların, dürüst projelere aktarılması ülke ekonomisinin büyümesi, istihdam sağlanması, anapara birikiminin elde edilmesi ve çoğunlukla toplumun rahatlık seviyesinin yukarıya çekilmesi için seferber edilmesi gerektiğini kaydetti.

GİAD Başkanı Cemal Gülercan yazılı açıklamasında, “Beklentimiz bir limitet şirket statüsünde ulus tüzel kişiliğini haiz kurum olan bankanın faaliyetlerini sürdürürken yasal kurallara aleyhinde çok daha alıngan davranması ve banka denetiminin KKTC Merkez Bankası’na da açılması için zorunlu hukuki değişikliklerin yapılması yönündedir” ifadelerine yer verdi.

KKTC Yeniden Yapılanma Bankası’nın genel kurulunu 2012 ile 2016 arasında yapmadığını gösteren Gülercan, bunun 15 Aralık’taki genel kurul toplantısında Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun göre da dile getirildiğini savundu.

Gülercan bunun sorumluluğun, bankanın misyonuna, kurumsallığına, idare ve ekibine hürmet göstermeyen aradaki hükümetlerin olduğunu ileri sürdü.

KKTC Yeniden Yapılanma Bankası Yasası’na tarafından genel kurulun yılda en düşük bir kez toplanmasının amir hükümde olduğunu kaydeden Gülercan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Buna ilaveten bankanın denetimi, Sayıştay tarafından yapılır. Sayıştay, Kontrol Kurulu göre onaylanmış bilanço ile kâr/zarar hesaplarını en geç iki ay içinde denetler ve raporunu bankaya, bakanlığa ve Cumhuriyet Meclisi’ne sunar. İlgili bakanlık, zorunlu gördüğü durumlarda görevlendireceği bakanlık personeli ile bankayı teftiş yetkisine sahiptir. Bankaya, KKTC Bankalar Yasası ve KKTC Merkez Bankası Yasası kuralları uygulanmaz.”

Gülercan, genel kurulun toplanmamasındaki sorumluluğun kimde olduğunu, Sayıştay’ın KKTC Kalkınma Bankası’nı denetleyip denetlemediğini, denetliyorsa en son ne vakit denetlediğini, bankanın kâr/hasar hesaplarının bu şekilde toplu olarak aklanmasının ne dek transparan ve dürüst olduğunu sordu. GİAD Başkanı Gülercan, Bakan Atun’a da “Genel kurulları yasanın emrettiği şekilde yılda minimum bir kez toplanmayan bankayı, yasanın elverdiği şekilde, bakanlıktan herhangi bir personel görevlendirerek denetletti mi? Denetletmediyse, denetletmeyi düşünüyor mu?” sorusunu yöneltti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz