‘İnsanlık tarihi’ için çok önemli

13. yüzyıldan kalma antik kent Nimrud için Paris’te toplantı düzenlenecek.

18 Aralık 2016 Pazar, 13:22

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), IŞİD tarafından yıkılan Irak’taki antik kent Nimrud’un korunması için acilen önlem alınması çağrısında bulundu. UNESCO Genel Müdürü Irina Bokova, Nimrud’un “insanlık tarihi” için önemli olduğunu vurguladı.

Irak ordusu, Musul’un yaklaşık 30 kilometre güneydoğusundaki Nimrud’u geçen ay IŞİD’in elinden kurtarmıştı. UNESCO’dan yapılan açıklamada, IŞİD savaşçılarının antik kentteki bina kalıntılarına ve rölyeflere patlayıcı madde ve buldozerle “ciddi hasar” verdiği belirtildi. Antik kentteki kalıntıların yeni yağmalardan korunması için “acilen önlem” alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Deutsche Welle Türkçe’deki habere göre UNESCO, Nimrud antik kentindeki hasar tespit çalışmaları ve restorasyon planlarında Irak’taki ilgili kurumlarla birlikte çalışacaklarını açıkladı. Bunun için şubat ayında Fransa’nın başkenti Paris’te Nimrud’un restorasyonu için bir toplantı düzenleneceği kaydedildi.

Milattan önce 13’üncü yüzyılda Dicle Nehri’nin kıyısına kurulan Nimrud, kültürlerin beşiği olarak adlandırılan Mezopotamya Bölgesi’ndeki en ünlü antik kentler arasında bulunuyor.

IŞİD Nimrud’un yanı sıra Irak’taki Hatra ve Suriye’deki Palmira antik kentlerine de büyük ölçüde zarar verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz