Siber: "Kadınlar siyasetteki başarısını kanıtlandıktan sonra kotalara gerek kalmayacak"

18 Aralık 2016 Pazar, 13:11
Siber: "Kadınlar siyasetteki başarısını kanıtlandıktan sonra kotalara gerek kalmayacak"

 Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber Dışişleri Bakanlığı Mensupları ve Eşleri Derrneği (DİMED) kadar düzenlenen “Bayan Hakları: Aile İçinde ve Meslek Hayatında Ayrımcılık” konulu panele katıldı.

Lefkoşa Merit Otelde düzenlenen panel, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Panele, Siber’in yanısıra Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik,UBP Lefkoşa Milletvekili İzlem Gürçağ ve Türkiye’den gelen Akedemisyenler de katıldı.

Panelde açılışını yapan  DİMED Başkanı Yrd.Doç.Dr.Oya Ertuğruloğlu, derneğin bugüne dek kermes ve sözde etkinlikler yanında dağıtılmış yardım organizasyonlarına katkıda yer alan araştırmalar yaptığına işaret ederek başta kadını ilgilendiren bir konuda panel gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ertuğruloğlu, Kadının dünyada erkeklere tarafından nüfus olarak daha fazla yer almasına karşın sosyal haklar açısında tarihsel süreçte her zaman geride bırakıldığını vurguladı.

img_8372.jpg

SİBER

Panelde konuklara hitap eden Cumhuriyet Meclis Başkanı Sibel Siber ise Türkiye’nin Kayseri ilinde yaşana terör saldırısını kınayarak konuşmasına başladı.

İnsanın yaşamının elinden alınmasının olmadığına şive yapan Siber, teröre karşısında mücadelenin tüm dünyanın ortak sorumluluğu olduğuna işaret etti.

Siber, günümüz dünyasında kadınların haklarında erkeklere kadar gerileme yok gibi gözüksede biraz daha derinden bakıldığında üst idare mekanizmalarında kadınlarının sayısının erkeklere göre daha düşük bir seviyede olduğunun görüldüğünü belirtti.

Konuyla ilgili KKTC’den de örnekler veren Siber, Mecliste Bayan Milletvekillerinin azlığı ve üstteki kademe yönetecilerde yeteri kadar kadın olmayışına muhabere etti.

Bir çok işin sadece erkekler kadar yapılabileceği algısının çoklukla yerleştiğini ifade eden Siber, zamanla bu işleri kadınların da yaptığını ancak aranın yüksek oranda açılmasından dolayı bugün toplumsal cinsiyet eşitsizliği yaşanabildiğini belirtti.

Siyasi partilerdeki bayan kotasına şive yapan Siber, bunun bir çok ülkede uygulandığını ancak kadınların siyasettteki başarısı kanıtlandıktan sonra bu kotalara gerek kalmayacağını ifade etti.

Panel daha sonra Prof.Dr.Ayşe Akın’ın “Aile içinde kadının konumu”, Prof.Dr.Nermin Özgülbaş’ın “Bayan Statüsünün güçlendirilmesi” ve Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik’in “KKTC Hukukunda Kadının Hakları” başlıkları ile yaptıkları sunumlarla devame etti.

img_8463.jpg

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz