Toparlanıyoruz: “Trafik güvenliği kriz masası kurulmalı”

18 Aralık 2016 Pazar, 13:12
Toparlanıyoruz: “Trafik güvenliği kriz masası kurulmalı”

Toparlanıyoruz Hareketi, trafikte çözüm için; siyasetten uzakta karar alma, uygulama ve uygulatma yetkisine sahip egemen bir “Trafik Güvenliği Kriz Masası” kurulması gerektiğini kaydetti.

Toparlanıyoruz Hareketi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün açıkladığı “Trafikte Acele Tedbir Paketi” ile ilgili yazılmış bir açıklama yaparak, bir takım eleştiri ve önerilerde bulundu.

Açıklamada, bakanlık göre alınan kararların; “sorunun çözümünden uzakta ve peşkeş zihniyetine dayalı” olduğu iddia edildi.

Ivedi tedbir paketinin, ülkede yaşamış insanların hayat hakkının hiçbir şekilde önemsenmediğini gösterdiği savunulan açıklamada, kararların; “alış-veriş listesi tipinde, yaşam hakkını korumaktan fazla, krizi fırsata dönüştürüp  kâr etme zihniyetinin göstergesi” olduğu iddia edildi.

Trafiğin; yol, yol kullanıcıları ve araç üçlüsünün karşılıklı etkileşimi olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu üçlünün uyumu ve güvenliğinin sağlanabilmesi ise mühendislik, denetleme ve eğitim ayaklarının sağlam olması ile mümkündür. Yani; yolların bölge koşullarına ve ihtiyaca yerinde yapılması, trafik güvenliği ve şoför eğitimlerinin milletlerarası standartlara getirilmesi ve trafikteki yol kullanıcı gruplarının (vasıta, sürücü, yayalara ait, bisikletli vb) denetiminin yapılması.

Çözüm için birincil adım; siyasetten ve peşkeş zihniyetinden uzak; karar alma, dilekçe, uygulatma yetkisine sahip bağımsız bir Trafik Güvenliği Kriz Masası kurulması olmalıdır.”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın sunduğu kararların ama detaylı bir trafik güvenliği planlaması içerisinde yer aldığında bereketli olabileceği belirtilmiş açıklamada, ayrıca kararların her hangi bir bilimsel veriye dayanmayan, iş araçları ile sınırlanmış dar bir bakış açısı olduğu savunuldu.

Toparlanıyoruz Hareketi, hükümeti, doğrusu çözüm üretme niyeti varsa bilimsel projeleri sahiplenmeye ve bir lahza önce Trafik Güvenliği Kriz Masası’nı oluşturmaya çağırdı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz