SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
08 Aralık, 2023, Cuma
 • DOLAR
  28.98
 • EURO
  31.21
 • ALTIN
  1863.0
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43927.342$

Afrika'da Kız Çocuklarının Eğitim Sorunları


Afrika'da Kız Çocuklarının Eğitim Sorunları
Cinsiyet ayırımcılığı, kaliteli ve eşit eğitimden yoksunluk gibi sorunlar nedeniyle okula gitme imkanı olmayan 98 milyon çocuk ile Sahra Altı Afrika ülkeleri, yeryüzünde eğitim konusunda en kötü durumdaki bölge olarak gösteriliyor. - Sahra Altı Afrika'da 6 ila 11 yaş arasında değişen 9,3 milyon kız çocuğu hiç okula gitmiyor. Ortaokul çağındaki kız çocuklarının okul dışında kalma oranı yüzde 36.
HEPİ HABER ÖZET ALTI

Afrika, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Ancak kıta, eğitim konusundaki sorunlarıyla da dikkat çekiyor. Bu makalede, UNESCO, UNICEF ve Dünya Bankası'nın verilerine dayanarak Afrika'da kız çocuklarının eğitim sorunlarını ele alacağız.

Afrika'da Eğitim Sorunları ve Kız Çocukları: İstatistikler ve Sorunların Derinleşmesi

Dünya genelinde hala okula gidemeyen 244 milyon çocuk ve genç bulunuyor. Özellikle Sahra Altı Afrika bölgesi, eğitim konusunda büyük zorluklarla karşı karşıya. Bu bölgede 9,3 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. Eğitim hakkı, cinsiyet ayrımcılığı ve eğitim kalitesi sorunları nedeniyle 98 milyon çocuktan mahrum kalıyor.

Sahra Altı Afrika'da, okula gidemeyen çocuk sayısı yüksek. Her 5 çocuktan 1'i 6 ila 11 yaşları arasında okula gidemezken, her 3 çocuktan 1'i 12 ila 14 yaşları arasında okula gitmiyor. Özellikle kız çocukları, eğitim sorunlarının en fazla etkilediği grup oluyor. Her 3 kız çocuğundan biri ya okulu erken terk etmek zorunda kalıyor ya da hiç sınıfa adım atmıyor. Ayrıca, Sahra Altı Afrika ve Kuzey Afrika'nın yoksul bölgelerinde ortaokul çağındaki her 100 erkek çocuğa karşılık sadece 85 kız çocuğu okula devam edebiliyor.

Kız Çocuklarının Eğitim Sorunları

Kız çocuklarının eğitimi, Afrika'da büyük bir sorun olarak öne çıkıyor. Sahra Altı Afrika'da 9,3 milyon kız çocuğu hiç okula gidemiyor ve ortaokul çağındaki kız çocuklarının yüzde 36'sı okul dışında kalıyor. Lise çağında ise her 100 erkek çocuğa karşılık sadece 77 kız çocuğu okula devam edebiliyor. Yükseköğrenime devam eden kız ve erkek öğrenci oranı ise oldukça düşük, sadece yüzde 1,02.

Afrika'da Eğitim Sorunlarına Etki Eden Ülkeler

Afrika'da eğitim sorunları, coğrafi sınırları aşan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Somali, uzun süren çatışmalar, kuraklık ve sel felaketleri nedeniyle eğitimde büyük sorunlar yaşanıyor. Ülkede okul çağındaki 5 milyon çocuğun 3 milyonu okula gidemiyor. Kız çocuklarının okula gitme oranı yalnızca yüzde 2.

Nijer ve Çad gibi ülkelerde kız çocukları erken yaşta evlendirilerek eğitim haklarından mahrum bırakılıyor. Özellikle Nijer'de kız çocuklarının yüzde 76'sı 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor.

Güney Sudan'da ise çatışmaların etkisi altında eğitim çağındaki kız çocuklarının yarısından fazlası ya okula gidemiyor ya da güvenlik gerekçesiyle okulu terk etmek zorunda kalıyor.

Kız Çocuklarının Eğitim Hakkı İçin Uluslararası Çabalar

Kovid-19 salgınının etkisiyle özellikle kız çocuklarının eğitimi daha da olumsuz etkilendi. 2021 eğitim yılında uzun kapanmaların ardından çok az sayıda kız çocuğu okula geri dönebildi. UNICEF ve UNESCO'nun raporlarına göre, kız çocuklarının eğitim haklarından yoksun olduğu en kötü 25 ülke arasında Somali, Nijer, Sudan ve Çad ilk sıralarda yer alıyor. Bu ülkeleri sırasıyla çocuk yaşta evliliklerin yoğun olduğu Sierra Leone takip ediyor. Afrika'da kız çocuklarının eğitim sorunları büyük bir zorluk oluştururken, uluslararası kuruluşlar ve yerel hükümetler bu sorunların üstesinden gelmek için çaba sarf ediyorlar. Ancak bu sorunların çözümü için daha fazla destek ve işbirliği gerekiyor. Kız çocuklarının eğitimine erişimi artırmak, cinsiyet eşitsizliği ve yoksullukla mücadele etmek için hayati öneme sahiptir.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.