SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
25 Temmuz, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  33.05
 • EURO
  35.98
 • ALTIN
  2502.9
 • BIST
  10871.48
 • BTC
  65045.417$

Kadın Gazetecilere Yönelik Zulüm Artıyor

Kadın Gazetecilere Yönelik Zulüm Artıyor
Günümüzde, kadın gazetecilerin sesi daha da önemli hale geliyor. Ancak, haber yapma özgürlüğü için cesurca mücadele eden kadınlar giderek artan bir şekilde hedef haline geliyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler'in verilerine göre, dünya çapında tutuklu gazetecilerin yalnızca %12,7'si kadın olmasına rağmen, kadın gazetecilere verilen cezaların uzunluğu endişe verici boyutlara ulaşıyor.
HEPİ HABER ÖZET ALTI

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Dünya Kadınlar Günü'nde kadın gazetecilere yönelik artan zulme dikkat çekiyor. RSF'nin verilerine göre, dünya çapında tutuklu gazetecilerin sadece %12,7'si kadın olmasına rağmen, kadın gazetecilere verilen cezaların uzunluğu endişe verici bir boyutta. 2023 yılının başından bu yana en uzun dokuz cezadan beşini kadın gazeteciler aldı.

Belarus, Myanmar ve Burundi gibi ülkelerin simge isimlerinden beş kadın gazeteci, 10 yıldan ömür boyu hapis cezasına kadar değişen cezalara çarptırıldı. Özellikle Belarus ve Myanmar, hem haber yapma özgürlüğünü hem de kadın gazetecilerin güvenliğini tehlikeye atan ağır cezalarla dikkat çekiyor.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, bu zulme karşı sarsılmaz bir kararlılıkla kadın gazetecileri desteklediklerini vurguluyor. RSF, 2023 yılında 140 kadın gazeteciye yardım hibesi sağladı ve çeşitli projelerle kadın gazetecilerin çalışmalarını sürdürebilmelerini destekliyor.

Kadın gazetecilere verilen en ağır beş cezanın üçü Belarus'ta uygulandı. Maryna Zolatava, Liudmila Chekina ve Valeriya Kastsiuhova gibi bağımsız medya temsilcileri, ülkelerindeki yetkililere eleştirel yaklaşımları nedeniyle uzun hapis cezalarına çarptırıldılar. Benzer şekilde, Myanmar'da belgesel film yapımcısı Shin Daewe, ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

Öte yandan, Burundi'de radyo programı sunucusu Floriane Irangabiye, "Ulusal toprakların iç güvenliğini baltalamaktan" suçlu bulunarak on yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ülkede kadın gazetecilere yönelik cezalar nadir olmasına rağmen, RSF bu durumu da endişeyle takip ediyor.

İran'da da kadın gazetecilere yönelik baskılar devam ediyor. Mahsa Amini'nin ölümü üzerine haber yapan gazeteciler Elahe Mohammadi ve Niloofar Hamedi, uzun hapis cezalarına çarptırıldı. Ayrıca, Nobel Barış Ödülü sahibi Narges Mohammadi ve diğer üç kadın gazeteci de hapishanede tutuluyor.

RSF'nin verileri, kadın gazetecilere yönelik zulmün arttığını ve kadın gazetecilerin haber yapma özgürlüğünü savunmalarının giderek daha tehlikeli hale geldiğini gösteriyor. Bu uluslararası kadın hakları gününde, RSF kadın gazetecilerin yanında durmaya ve onların seslerini duyurmaya devam ediyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.