SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
25 Temmuz, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  33.03
 • EURO
  35.95
 • ALTIN
  2503.2
 • BIST
  10871.48
 • BTC
  64673.526$

KKTC Açlık Sınırı: 3 bin 599 TL

KKTC Açlık Sınırı: 3 bin 599 TL
Asgari ücret bilmecesi devam ediyor. KKTC'de asgari ücretin açlık sınırın çok altında kaldığına vurgu yapılırken açlık sınırının 3 bin 599 TL olduğu kaydedildi.
HEPİ HABER ÖZET ALTI

KKTC'de dar gelirli vatandaş asgari ücretin artış yapmasını beklerken memurlar ise 13. Maaş ne zaman ödenecek? diye beklemeye koyuldu. Maliye Bakanı Amcaoğlu, Aralık ayında normal ve 13’üncü maaşlar için 850 milyon liraya ihtiyaç duyulduğunu; devletin bankalara borcunun 165.5 milyon lira olduğunu kaydetti. Öte yandan asgari ücretin normal yaşam standartlarına kavuşması için ise sendikalar tepki koymaya devam ediyor. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bir an önce toplanarak, asgari ücreti belirlemesi gerektiğini belirtti.

KTAMS, asgari ücretin yeniden belirlenmesi için Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun acilen toplanması talebini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.

Basın açıklaması sırasında “Net Asgari Ücret 3323. Açlık Sınırı 3599. Başka Söze Gerek Yok” sloganlı pankart açıldı.

 

ÖNCELİK DAR VE SABİT GELİRLİYE VERİLMELİ

Güven Bengihan, 1 Şubat 2020’de yürürlüğe giren asgari ücretin brüt 3 bin 820, net 3 bin 323 olduğunu söyleyerek, Şubat 2020’de bu rakamın döviz bazında 420 sterlin iken bugün 315 sterline gerilediğini, emekçilerin 105 sterlin kayba uğradığını kaydetti.

Döviz cinsinden ev, araba ve okul taksiti borcu ödeyen emekçilerin alım gücünün geriye gittiğini dile getiren Bengihan, asgari ücretli ve dar gelirlilerin sosyal devlet anlayışı gereği zor günlerde korunması gerektiğini belirtti.

Bengihan, hükümetin, dar ve sabit gelirlileri koruma noktasında icraat yapılmadığını ileri sürerek, işsizlik ödeneğinin 2 bin 620’den bin 500 TL’ye geriletildiğini savundu.  

KTAMS’ın özel sektör çalışanları ve asgari ücretlilerin de sesi olmaya çalıştığını söyleyen Bengihan, asgari ücretin sendikanın 3 bin 599 TL olarak belirlediği açlık sınırının altına düştüğünü kaydetti.

Güven Bengihan

HÜKÜMETÇİLİK OYUNU

Bengihan, ülkede yaşanan sıkıntılar ortadayken, “birilerinin hala koltuk sevdası ve hükümet oyununa devam ettiğini” savundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanarak ekonomik duruma göre asgari ücreti belirlemesi gerektiğini dile getiren Bengihan, komisyonun toplantıyı iki haftalığına ötelediğini, yeniden öteleyeceklerini düşündüklerini söyledi.

Hükümetin asgari ücretin belirlenme tarihini Şubat 2021’e kadar oyalamak istediğini savunan Bengihan, vergi hesaplarının asgari ücrete göre belirlendiğini, 1 Ocak’ta vergi düzenlemeleri yapılacağını dolayısıyla asgari ücretin o tarihten sonra belirlenmesi için oyalanıldığını iddia etti.

Bengihan, ülkede hükümet boşluğu yaşandığını ancak bunun asgari ücretin belirlenmesine engel teşkil etmediğini söyledi.

Asgari ücreti belirleme kriterleri ile ilgili değişiklik yapılmasının “elzem olduğunu” savunan Bengihan, asgari ücretin yürürlüğe gireceği tarihin yasal olarak belirlenmesi ve hayat pahalılığının asgari ücretlilere de yansıtılması gerektiğini kaydetti.

Bengihan, İhtiyat Sandığı birikimlerine enflasyon oranına göre faiz yansıtılması gerektiğini söyledi.

  Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN

  Facebook Yorum

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.