SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
21 Eylül, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  27.06
 • EURO
  28.82
 • ALTIN
  1677.3
 • BIST
  7719.08
 • BTC
  27022.793$

Bakanlar Kurulu'ndan Küçük Esnaf için önemli girişimler

Bakanlar Kurulu'ndan Küçük Esnaf için önemli girişimler
Bakanlar Kurulu toplantısından bir dizi karar çıktı. Karar iş yaşamını ve özellikle KOBİ'leri sevindirecek gibi...

Bakanlar Kurulu, bugünkü toplantısı bir dizi karar aldı. Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı  Kudret Özersay, öğlen saatlerinde başlayan Bakanlar Kurulu toplantısının ilk ayağında alınan kararları  açıkladı ve toplantının  ekonomi ve maliye  konusundaki uzman bürokratlar ile Merkez Bankası Başkanı’nın katılımıyla TL’nin değer kaybı konusunda neler yapılabileceğini değerlendirmek için devam edeceğini belirtti.

KISMİ ÇALIŞMA STATÜSÜ %90’A ÇIKARILDI

Bugüne kadar bir iş yerinde çalışan KKTC vatandaşı olmayan kişilerin % 60’ının kısmi  çalışma statüsünden  yararlanma başvurusu yapabildiğini  kaydeden Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun bu oranı %90’a çıkarma kararı aldığını belirtti.

KÜÇÜK ESNAFA HİBE ARTIRILDI

İşveren +4 çalışan  olarak tanımlanabilecek olan küçük esnaf tanımına gireceklere verilen hibe desteğinde değişikliğe gidildiğini söyleyen Özersay,  Ekim ayı da dahil olmak üzere 4 ay boyunca bu işletmelere aylık 2000 TL’den toplam 8000 TL destek verileceğini anlattı. Özersay bunun gelirinde daralma olan küçük esnafın kira, elektrik gibi harcamalarımı karşılayabilmeleri için nefes olacağını kaydetti.

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNE DESTEK EYLÜL’E KADAR

Ulaştırma sektörüne de okulların açılmasının planlandığı Eylül ayına kadar 1500  TL destek verilmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Bakanlar Kurulu Sözcüsü Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, herhangi bir sıkıntı  durumunda bu konunun yeniden değerlendirileceğini belirtti.

TURİZM ÇALIŞANALRINA DESTEK YIL SONUNA KADAR

Özersay, turizm sektöründe, gazino, otel, turizm acentaları gibi yerlerde  çalışanlara, KKTC vatandaşı olmayanalar da dahil olmak üzere  yıl sonuna kadar her ay 2000 TL’lik destek verilmesinin kararlaştırıldığını da ifade etti.

Bakanlar Kurulu’nun toplantısına devam ederek ekonomi ve maliye konusunda uzman bürokratlar ile Merkez Bankası Başkanı’nın katılımıyla dövizde yaşlanan dalgalanma,  TL’nin değer kaybı konusunda  neler yapılabileceğini görüşeceğini kaydeden Özersay, TL’nin değer kaybının, özel okullar da dahil bir çok konuda sıkıntı yaratacağını hükümet olarak neler yapabileceklerini ele alacaklarını dile getirdi.

Bu konularda karar alınması durumunda bunları basına aktaracaklarını söyleyen Özersay, çalışma yapmayı kararlaştırmaları durumunda ise gereken bilgileri Pazartesi günü kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.

  Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN

  Facebook Yorum

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.