SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
08 Aralık, 2023, Cuma
 • DOLAR
  28.98
 • EURO
  31.21
 • ALTIN
  1863.0
 • BIST
  7913.76
 • BTC
  43927.342$

Tarihin en büyük Yolsuzluk Operasyonu

Tarihin en büyük Yolsuzluk Operasyonu
Milan'da başlayıp tüm İtalya'yı kapsayan yolsuzluk operasyonu. operasyon kapsamında neredeyse italya parlemontosunun yarısından fazlası yargılanmıştır.
HEPİ HABER ÖZET ALTI

İtalyan Cumhuriyeti'nin hatta belkide dünyanın gelmiş geçmiş en büyük rüşvet ve yolsuzluk  operasyonu olarak bilinen ve İtalya'yı yıllarca sarsan “Mani Pulite” hala gündemdeki yerini koruyor.

1990'lı yıllara damgasını vuran dönemin Milano Savcıları Antonio Di Pietro, Armando Spataro, Gherardo D'Ambrosio, Gherardo Colombo, Ilda Boccassini, Francesco Savario Borelli ve Piercamillo Davigo yakın takibe aldıkları bazı Sosyalist siyasetçiylerin yolsuzluk yaparak rüşvet aldıklarını belgelerle saptayarak partinin üst düzey yetkililerinden Mario Chiesa'yı numaraları kaydedilmiş banknotları alırken suç üstü yakalanmasıyla yıllarca sürecek operasyon bugün bile gündemde.

Savcıların başını çeken savcı Antonio Di Pietro 17 Şubat 1992'de resmen başlatılan “Temiz Eller”in mimarı ve sembolü olurken İtalya'da halkın büyük desteğini arkasına alarak toplam 4 bin 520 siyasetçi, teknokrat, bürokrat ve kamu görevlisi hakkında yolsuzluktan soruşturma açtı. Sosyalist Parti'nin lideri ve Başbakan Bettino Craxi bu dönemde siyasi yolsuzluğun başını çektiği de ortaya çıkartıldı. Yıldızı bir anda parlayan Antonio Di Pietro hakkında soruşturma başlatılan 4 bin 520 sanıktan 3 bin 200'ü hakkında dava açtı. Bin 322'sini mahkemeye sevk etti. Uzun aylar süren mahkeme 661 sanığı mahkum ederken 635 kişi de beraat etti.

Büyük umutlarla İtalya'daki siyasi yolsuzluk ve skandalları ortaya çıkartıp cezalandıracak “Temiz Eller” bu arada hakkında yolsuzluk ve rüşvet dosyası hazırlanan büyük işadamı Silvio Berlusconi'nin “Forza İtalia” partisini kurup önce milletvekili sonra Başbakan seçilmesiyle ve dokunulmazlığını kazanmasıyla güç kaybetmeye başladı. Antonio Di Pietro'dan kurtulmak isteyen Berlusconi kendisine İçişleri Bakanlığı'nı önerdi. Reddeden ünlü savcı 6 Aralık 1994'te “Onlar benim yakama yapışmadan ben onurumla giderim” diyerek istifasını verdi. Sonra da siyasete atılıp bazı koalisyon hükümetlerinde çeşitli bakanlık görevleri aldıktan sonra “Italia dei Valori” (İtalya'nın Değerleri) partisini kurdu. Siyaset hayatı 2013'te seçimleri kaybetmesiyle bitti.

“Temiz Eller”e dönersek Di Pietro'nun şu çarpıcı sözleri hareketin başarısızlığını bütün çıplaklığını ile anlatıyor “Her şey değişti hiç bir şey değişmedi maalesef. Dün iktidar paraya erişim için kullanılıyordu. Bugün para iktidara erişim için kullanılıyor. Yani ters yüz oldu.”

“Temiz Eller” İtalya tarihini değiştirdi mi? Kısa bir süre için evet. Bir umuttu. Dünya için büyük bir örnekti. “Temiz Elleri” anlatması için Milano'dan birlikte İstanbul'a gelmliştik. Herkes hayrandı. Konferans salonu taşmıştı. Hayranlıkla dinlendi. Örnek alındı. Sonra Roma'da defalarca buluştuk. Üzgün, kırgın ve umutsuzdu. “Temiz Eller”i bitiren içimizdeki gizli servis oldu” ısrarını hep sürdürürken mafyanın da payı olduğunu sürekli iddia etti.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.