SOL SABİT
SAĞ SABİT
İstanbul
27 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.24
 • EURO
  35.00
 • ALTIN
  2423.6
 • BIST
  10676.65
 • BTC
  69119.37$

Güven Yaratıcı Önlemler

Güven Yaratıcı Önlemler
HEPİ HABER ÖZET ALTI

Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ), uluslararası ilişkiler alanında, taraflar arasındaki güvensizlik ve gerilimi azaltmayı amaçlayan bir stratejik yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Bu önlemler, taraflar arasındaki olumsuz algıları hafifletmek, yanlış anlamaları azaltmak ve iletişimi kolaylaştırmak amacıyla benimsenmiştir. İşbirliği ve diyalogu teşvik etmeyi hedefleyen bu önlemler, çatışma riskini azaltarak ulusal ve uluslararası güvenliği artırmayı amaçlar.

GYÖ'ler, Soğuk Savaş döneminin etkileriyle şekillenen uluslararası ilişkilerde özellikle Batı ve Doğu Bloku arasındaki gerilimin azaltılması amacıyla gündeme gelmiştir. Bu dönemde, büyük güçler arasındaki nükleer silah yarışı ve ideolojik çatışmalar dünya barışını tehdit etmekteydi. Taraflar arasında güvensizlik ve yanlış anlamaların potansiyel bir çatışmayı tetikleme ihtimali yüksekti. Güven yaratıcı önlemler, bu tür gerilimi azaltmak ve taraflar arasındaki diyaloğu desteklemek amacıyla ortaya çıkmıştır.

Kıbrıs Sorunu ve Güven Yaratıcı Önlemler

Kıbrıs Sorunu bağlamında Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ), taraflar arasındaki güvensizlik ve çatışma riskini azaltmayı amaçlayan bir strateji olarak önem kazanmıştır. Kıbrıs Sorunu, Kıbrıs Adası'ndaki Türk ve Yunan toplulukları arasında tarihsel, etnik ve siyasi temelli karmaşık bir anlaşmazlık olarak bilinir. Bu sorunun çözümü için uluslararası toplum, taraflar arasında güvensizlik ortamını hafifletmek ve çözüm sürecine uygun bir zemin oluşturmak amacıyla GYÖ'leri benimsemiştir.

Resmi olarak ilk kez BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin görev yaptığı 1992-1996 yılları arasında gündeme gelen GYÖ'ler, Kıbrıs'taki tarafların hem mutabık kaldığı hem de uzlaşamadığı çalışmalar ve girişimler şeklinde yürütülmüştür. Kıbrıs'ta GYÖ'ler, iki toplum arasındaki güvensizlik ortamının azaltılması, potansiyel bir çözüme hazırlık amacıyla iki toplumun birbirine yakınlaşması ve çözüm sürecinin kolaylaştırılması gibi hedefleri içermiştir.

Kıbrıs Çözüm Müzakereleri bağlamında, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin adıyla anılan Gali Fikirler Dizisi'nde uzlaşma sağlanamadıktan sonra, 1993 yılında BM Genel Sekreteri, Kıbrıs'taki İyi Niyet Misyonu'na ilişkin olarak hazırladığı raporda GYÖ'lerin gerekliliğini vurgulamıştır (BM-BMGS-26026, 1993). Raporda, taraflar arasında derin bir güven krizi olduğuna dair tespitler yer almakta ve bu nedenle, tarafların kabul ettiği güven artırıcı önlemler alınması durumunda ilerlemenin daha mümkün olabileceği ifade edilmektedir. Genel Sekreter, belirlediği 8 başlık altındaki önlemlerin, yeni bir güven ortamı yaratarak, çözüm sağlanamayan "Fikirler Dizisi" temelinde genel bir anlaşma yapma hedefine yönelik bir adım olduğunu belirtmiştir.

Güven Yaratıcı Önlemler, uluslararası ilişkilerin karmaşıklığı içerisinde taraflar arasındaki güvensizliği hafifletmeyi, diyaloğu teşvik etmeyi ve çatışma riskini azaltmayı amaçlayan önemli bir yaklaşımdır. Kıbrıs Sorunu'nun çözüm sürecinde de bu önlemler, taraflar arasındaki güvensizlik ortamını aşma ve çözüm sürecine olumlu katkı sağlama amacıyla benimsenmiştir. Bu kapsamda, BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin dönemi ve sonrasında Kıbrıs'ta yürütülen GYÖ çalışmaları, adanın iki toplumu arasında daha yapıcı bir diyalog ve çözüm sürecine uygun bir zemin oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.